صفحات سایت

چه ساعتی برای دوچرخه سواری کودک مناسب است؟

کاور وبلاگی ساعت دوچرخه سواری کودکان

ورزش کردن دارای فواید بسیاری برای کودکان است. دوچرخه سواری برای کودک به رشد جسمی و ارتباطات اجتماعی او کمک می‌کند. کودکی که روزانه یک ساعت ورزش می‌کند تمرکز و انگیزه بیشتری برای انجام سایر فعالیت‌ها دارد. بسیاری از والدین به دنبال بهترین ساعات برای انجام فعالیت‌های جسمی مانند دوچرخه سواری هستند. در ادامه به بررسی پاسخ مناسب برای این سؤال می‌پردازیم.

فواید دوچرخه سواری برای کودکان

دوچرخه سواری دارای فواید بسیاری برای سلامت جسم و روان کودکان است. به برخی از آن‌ها عبارت است از:

  • افزایش تمرکز و یادگیری
  • کمک به تقویت قدرت مغز و بهبود عملکرد ذهنی مغز
  • بهبود جریان خون
  • کمک به اهداف کاهش وزن و رسیدن به وزن متناسب
  • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها

دیگر مطالب مفید: چرا کودکان باید دوچرخه سواری کنند؟

کودک درحال دوچرخه سواری

چه عواملی سن مناسب دوچرخه سواری کودکان را تعیین می‌کنند؟

کودک باید از رشد جسمی و ذهنی مناسب برای انجام دوچرخه سواری برخوردار باشد. منظور از رشد جسمی مناسب، توانایی حفظ تعادل و پدال زدن است. رشد ذهنی کودک نیز باید به اندازه‌ای باشد که او بتواند تغییر جهت‌ها را تشخیص دهد.

علاقه شخصی از دیگر عوامل سن مناسب برای دوچرخه سواری کودک است. به عبارت دیگر،‌ پس از رسیدن به رشد جسمی مورد نیاز برای دوچرخه سواری، کودک باید نسبت به آموزش دوچرخه سوارری علاقه و تمایل نشان دهد.

الگوبرداری نیز در تعیین سن شروع دوچرخه سواری کودک مؤثر است. خواهر یا برادر بزرگتر و یا دوستان کودک، نقش مهمی در تمایل کودک به دوچرخه سواری دارند. علاوه براین برای تشویق کودک به دوچرخه سواری، کودک باید دوچرخه مناسب در اختیار داشته باشد. برای انتخاب دوچرخه کودک به راهنمای دقیق خرید دوچرخه مراجعه کنید.

بهترین زمان دوچرخه سواری بر اساس هدف

بهترین زمان برای دوچرخه سواری را نمی‌توان به تمام کودکان نسبت داد. در واقع بهترین زمان برای دوچرخه سواری، نسبت به کودک و هدف از دوچرخه سواری متفاوت است. اگر هدف کودک شما از دوچرخه سواری تمرین‌های سرعتی است، تحقیقات نشان می‌دهد که عصرها زمان بهتری برای دوچرخه سواری است. به عبارت دیگر سرعت دوچرخه سواری کودک شما هنگام عصر به مقدار قابل توجهی نسبت به صبح یا شب افزایش می‌یابد.

دوچرخه سواری کودک شما اگر با هدف کاهش وزن و تناسب اندام انجام می‌شود، در هر زمانی از روز مؤثر است. اما معمولاً دوچرخه سواری با هدف کاهش وزن صبح‌ها انجام می‌شود.

دوچرخه سواری قبل از خوردن صبحانه، کالری بیشتری می‌سوزاند اما لازم است، شرایط بدنی کودک را نیز مدنظر قرار دهید. چنانچه سطح قندخون کودک شما پایین است بهتر است قبل از خوردن صبحانه شروع به دوچرخه سواری نکند.

پیشنهاد می‌شود همواره هنگام دوچرخه سواری کودک، خوراکی همراه او باشد که درصورت افت قند یا فشار خون از آن استفاده کند.

دوچرخه سواری با کودک

فواید دوچرخه سواری در صبح برای کودکان

از آنجایی که معمولاً هوای صبح بهتر از سایر ساعات روز است، بنابراین دوچرخه سواری با کودک در هنگام صبح در تشویق کودک به تداوم این فعالیت مؤثر است. کمتر بودن میزان آلاینده‌های موجود در هوا، هنگام صبح از دیگر فواید دوچرخه سواری در صبح است.

از آنجایی که کودکان درمقابل آلودگی هوا آسیب پذیرتر هستند اهمیت هوای پاک هنگام دوچرخه سواری افزایش می‌یابد. یکی از مهم‌ترین فواید دوچرخه سواری هنگام صبح، افزایش انرژی کودک در تمام طول روز است.

دوچرخه سواری در صبح

دوچرخه سواری در شب

بسیاری از بزرگسالان علاقمند به دوچرخه سواری در شب هستند. با این حال دوچرخه سواری در شب به دلیل افزایش خطرات هنگام دوچرخه سواری برای کودکان پیشنهاد نمی‌شود. با این حال اگر قصد دارید هنگام شب با کودک خود دوچرخه سوارری کنید، رعایت موارد ایمنی بسیار مهم است.

جاده و مسیری که برای دوچرخه سواری در شب انتخاب می‌کنید باید از نورر کافی برخودار باشد. اینکه کودک بتواند به راحتی مسیر پیش رروی خود را ببیند یکی از مهم‌ترین نکات دوچرخه سواری در شب است. امن بودن مسیر دوچرخه سواری نیز از دیگر نکاتی است که قبل از شروع دوچرخه سواری در شب باید در نظر بگیرید. برای کاهش خطرات احتمالی دوچرخه سواری در شب لازم است مسیر را از قبل انتخاب کنید. و از صاف و هموار بودن آن اطمینان حاصل کنید. دوچرخه کودک نیز باید سالم و متناسب با قد کودک باشد. کم بودن نور درهنگام شب اهمیت انتخاب دوچررخه مناسب برای کودک را افزایش می‌دهد. هنگامی که در شب، با کودک خود به دوچررخه سواری می‌روید، همراه خود چراغ داشته باشید. ممکن است در مسیری قرار بگیرید که از نورکافی برخوردار نباشد. در چنین شرایطی همراه داشتن چراغ، خطرات دوچرخه سواری در شب را کاهش می‌دهد. از آنجایی که رعایت موارد ایمنی در دورچرخه سواری، هنگام شب اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، مطالعه نکاتی برای دوچرخه سواری ایمن کودکان اطلاعات بیشتری را در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهد.

با احتیاط راندن دوچرخه، از جمله مواردی است که قبل از دوچرخه سواری در شب، لازم است به کودک خود بیاموزید.

دوچرخه سواری در شب

جمع‌بندی

دوچرخه سواری یکی از تفریحاتی است که درعین مفید بودن برای سلامت جسم و روان کودک، برای او بسیار مهیج است. انتخاب ساعت مناسب برای دوچرخه سواری کودک، نسبت به هر کودک متفاوت است. همانطور که سلیقه کودکان در انتخاب تفریح متفاوت است، ساعت و زمان دوچرخه سواری نیز به تمایل و سلیقه کودک بستگی دارد. چنانچه هدف از دوچرخه سواری کودک، افزایش مهارت در سرعت است، دوچرخه سواری بهتر است عصرها انجام شود. اما اگر هدف از دوچرخه سواری کاهش وزن باشد تفاوت زیادی در ساعات شبانه روز برای دوچرخه سواری نمی‌توان قائل شد. با این حال فواید بسیاری در دوچرخه سواری در صبح وجود دارد.

 

 

پورت‌لاین اولین تولید کننده داخلی دوچرخه کودک، دوچرخه‌های تولید شده را با یک سال ضمانت در اختیار شما قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و استعلام قیمت‌ها به فروشگاه آنلاین پورت‌لاین مراجعه کنید.

بازگشت به لیست