اخبار, مقالات

بازدید برج میلاد از شما، بازی با ما

بیلبورد پورت لاین برای برج میلاد

بازدید از برج میلاد از شما، بازی با ما

در خلال زندگی در تهران و رفت و آمد های روزانه، یکی از چیزهایی که از وجود آن غافل شده‌ایم، برج میلاد است. برج میلاد در دهه اخیر به یکی از جاذبه‌های اصلی تهران و نماد این شهر تبدیل شده است. در این مطلب از مجله دوچرخه پورت‌لاین به معرفی و راهنمایی در مورد بازدید از برج میلاد می‌پردازیم.

معرفی اجمالی برج میلاد

یکی از سوالاتی که همیشه برای پیش می‌آید، این است که ارتفاع برج میلاد چه قدر است؟ برج میلاد با ارتفاع ۴۳۵ متری، ششمین برج مخابراتی مرتفع دنیاست. این برج در زمین‌های کوی نصر بنا شده است و از ۴ طرف با بزرگ‌راه‌های همت، حکیم، چمران و شیخ فصل‌اله محصور شده است.

برج میلاد به حدی دقیق و مستحکم ساخته شده است که در مقابل تندبادهایی تا سرعت ۲۲۰ کیلومتر در ساعت هم مقاوم است.

چند پله در برج میلاد وجود دارد؟

برج میلاد تهران ۱۶۹۳ پله دارد. در سال‌های اخیر رقابت‌ها و مسابقات بسیاری مثل مسابقات پله نوردی، دوچرخه سواری روی پله و … در مسیر پله‌های برج میلاد اجرا شده است. البت هاین پله‌ها در حالت عادی کاربردی ندارد و بازدید کنندگان از برج، از آسانسور‌های پرسرعت استفاده می‌کنند.

برج میلاد در چه سالی ساخته شده است؟

فرایند رسمی ساخت برج میلاد از سال ۷۶ شمسی آغاز شد. ساخت این برج تا سال ۱۳۸۷ زمان برد و یکی از پروژه‌های عظیم عمرانی سده اخیر کشورمان است. برج میلاد حدود ۱۵۰ هزار تن وزن دارد.

دلیل ساخت این برج چه بود؟

برج میلاد با هدف احداث سازه‌ای به یاد ماندنی و به عنوان نمادی برای شهر تهران و به منظور رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران ساخته شده‌است. کارکردهای عمده این برج به شرح زیر است:

 

 • ایجاد و گسترش شبکه دسترسی بی‌سیم؛
 • ایجاد زیرساخت مناسب برای سیستم‌های جدید شبکه‌های تلویزیونی؛
 • بهبود وضعیت هواشناسی و کنترل ترافیک تهران؛
 • ایجاد جاذبه گردشگری، تجاری و فرهنگی.

اما یکی از مهم‌ترین دلایل ساخت چنین برجی در تهران این بود که نمادی برای شهر تهران ساخته شود که تهران را در کل دنیا با این نماد بشناسند.

بخش‌های مختلف برج

 

نحوه رفتن به برج میلاد و بازدید از آن

برج میلاد از نظر حمل‌ونقل و دسترسی، یکی از بهترین مکان‌های دیدنی تهران است. همان طور که پیش‌تر گفته شد،‌ این برج مرتفع از چهار جهت با بزرگ‌راه‌های پر تردد و معروف تهران هم‌جوار است.

ورودی از طریق خودروی شخصی به شرح زیر است:

 • بزرگ‌راه شیخ فضل‌الله نوری – ورودی بزرگراه شهید همت – کنارگذار اختصاصی برج میلاد؛
 • بزرگ‌راه حکیم غرب – بعد از بزرگراه چمران – ورودی اختصاصی برج میلاد؛
 • بزرگ‌راه همت شرق – خروجی بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری جنوب، پل کابلی اختصاصی برج میلاد.

وجود پارکینگ اختصاصی و سرپوشیده یکی از ویژگی‌های برج میلاد است.

 

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و امکانات برج میلاد، دسترسی به برج با استفاده از متروی شهری تهران است. با استفاده از خط شماره ۷ متروی تهران (بسیج – میدان صنعت) به راحتی می‌توانید در ایستگاه برج میلاد از قطار پیاده شوید و به بازدید از این برج بپردازید.

راهنمای بازدید از برج میلاد تهران بزرگ

قبل از ورود به انواع مراکز تفریحی و تجاری بهتر است تا با جزئیات این مراکز آشنا شوید و با اطلاعات بیشتری از مکان مورد نظر خود بازدید کنید. در ادامه با بخش‌های مختلف این برج آشنا می‌شوید.

بخش‌های مختلف برج میلاد

برج میلاد از سه بخش اصلی ساختمان لابی، بدنه اصلی و رأس تشکیل شده است. هر کدام از این بخش‌ها وظایف و نقش‌های متفاوتی دارد.

پایه و لابی برج میلاد: این ساختمان پایین‌ترین بخش برج را تشکیل می‌دهد که ۶ طبقه اصلی دارد. طبقه اول، دوم و منفیِ یک برای امکانات تاسیساتی و مرکز داده‌های برج میلاد است.

طبقه همکف محل پذیرش بازدید کنندگان از برج و لابی است. مرکز خرید برج میلاد هم در طبقه همکف است و دارای ۸۳ واحد تجاری است. این مرکز خرید همه روزه از ساعت ۱۲ تا ۲۴ برای عموم مردم باز است. در دیگر طبقات این ساختمان هم رستوران، کافه تریا و نمایشگاه وجود دارد که در بخش‌های بعد به آن پرداخته خواهد شد.

بدنه اصلی برج: بدنه اصلی برج که بخش بزرگ سازه را تشکیل می‌دهد و به شفت معروف است، طبقه خاصی ندارد و راهی برای عبور تاسیسات برج و آسانسورهای تند‌روی حمل و نقل بازدید کنندگان است. اگر از فاصله نزدیک به این بخش از برج نگاه کنید، دوربین‌ها و سنسورهایی را مشاهده خواهید کرد. سنسورها برای کنترل آلودگی هوا و دوربین‌ها برای کنترل ترافیک تعبیه شده‌اند.

بخش بالایی یا رأس برج میلاد: این بخش از برج در بیشترین حالت، دایره‌ای به قطر ۶۰ متر است که بزرگ‌ترین رأس در بین برج‌های مخابراتی دنیاست و طراحی و اجرای این سازه بسیار کار دشواری بوده است.

بخش اصلی برج میلاد ۱۲ طبقه دارد که این طبقه‌ها به ترتیب از پایین به بالا شامل موارد زیر است:

 • طبقه امن برای مواقع بحران
 • طبقه تجهیزات مکانیکی و برقی ساختمان
 • سکوی دید بسته و موزه شهرداری
 • کافه تریا
 • موزه مشاهیر
 • رستوران گردان
 • سکوی دید باز
 • رستوران VIP
 • گنبد آسمان

 

 

در بخش‌های بعدی، با اجزای تفریحی فرهنگی مهم برج میلاد آشنا می‌شوید.

سالن همایش‌های برج میلاد تهران

مرکز همایش‌های برج میلاد ۶ سالن اصلی دارد. بزرگ‌ترین سالن این مرکز همایش ۱۶۰۰ نفر ظرفیت دارد و حافظ نام دارد. سالن حافظ و دیگر سالن‌های مرکز همایش‌های برج میلاد میزبان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین همایش‌های بین المللی، اکران فیلم و اجرای زنده خواننده‌های مختلف است.

 

موزه مشاهیر در برج میلاد تهران

شهرداری تهران در طبقه پنجم از برج رأس برج میلاد موزه مشاهیر کشور را برپا کرده است. این موزه شامل مجسمه‌های سیمسن دانشور، جلال آل احمد،‌ نیما یوشیج و … است. بزرگان حوزه‌های علمی، ادبی و فرهنگی در این موزه به نمایش در آمده‌اند که بازدید از این طبقه برای شناخت فرهنگ کشور مفید است.

موزه سکه در طبقه زیرین موزه مشاهیر برج میلاد

در طبقه چهارم رأس برج میلاد، سکه‌های دوره‌های مختلف تاریخی ایران توسط یک مجموعه‌دار جمع‌آوری شده و برای عموم به معرض نمایش درآمده است. در این طبقه، سکه‌هایی از دوران هخامنشی، ساسانی، اشکانی، زند،‌قاجاریه و … باری مشاهده وجود دارد.

کافه گردی هوایی با کافه ویونا

کافه ویونا در ارتفاع ۲۶۶ متری برج میلاد واقع شده است. در این کافه قهوه، دسرها و میان‌وعده های با کیفیت و مرغوبی سرو می‌شود و محیط مناسب برای قرارهای کاری، شخصی و ملاقات‌های دوستانه دسته جمعی است.

فود کورت

فود کورت برج میلاد در رأس آن قرار ندارد. با مراجعه به برج میلاد و رفتن به طبقه چهارم از لابی، می‌توانید از امکانات فود کورت بهره ببرید. یکی از بهترین فست فود های تهران در این طبقه قرار دارد که غذای با کیفیتی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

رستوران گردان برج میلاد

بخشی از تمرکز طراحی و اجرای طرح برج میلاد در زمان ساخت، معطوف اجرای رستوران گردان برج شده است. تجهیزات لازم برای چرخاندن مساحتی به این بزرگی،‌ بسیار سنگین است و حمل آن تا ارتفاع بیش از ۲۰۰ متری پروژه بسیار دشواری است.

رستوران گردان برج یکی از خاص‌ترین رستوران‌های کل کشور است که تجربه‌ای متفاوت از غذا خوردن و زندگی در تهران را به شما ارائه می‌دهد. بخش گردان رستوران هر یک ساعت یک بار یک دور کامل می‌چرخد. برای حضور و صرف غذا در این رستوران باید از قبل میز رزرو کرده باشید.

شهربازی برج میلاد

یکی از بخش‌های جذاب مجموعه تفریحی برج میلاد، شهربازی آن است که برای تفریح کودکان و بزرگسالان مناسب‌سازی و طراحی شده است. این شهربازی اخیراً طراحی و افتتاح شده است و بازی‌های اصلی و مهمی هم‌چون چرخ‌فلک، ترن هوایی و … را در خود جای داده است و روز به روز هم در حال افزایش مساحت و مجموعه بازی‌ها است.

 بولینگ برج

مراکز تفریحی و سیاحتی برج میلاد در سال‌های اخیر طوری تغییر کرده است که تمام سلیقه‌ها و علاقه‌ها در تمام سنین را به خود جذب کند. بولینگ برج میلاد یکی از مجهز‌ترین سالن‌های بولینگ کشور است که بسیاری از دوست‌داران بولینگ را به برج جذب می‌کند.

دلفیناریوم برج باری تماشای دلفین

دلفیناریوم برج میلاد تهران تنها دلفیناریوم غیر ساحلی خاورمیانه و مرتفع‌ترین دلفیناریوم دنیاست و هر روزه میزبان تماشا کنندگان مختلفی از سراسر شهر است.

دلفیناریوم برج میلاد ۱۲۰۰ نفر ظرفیت و ۳۲۰۰ متر مربع مساحت دارد. فناوری روزِ به کار رفته در طراحی این دلفیناریوم باعث شده است که با شبیه سازی اقیانوس، دو دلفین و یک شیر دریایی کاملاً احساس آرامش می‌کنند و در نهایت شادی و لذت بازی می‌کنند و شما از بازی آن‌ها لذت خواهید برد.

 

غرفه دوچرخه سواری رایگان کودکان

یکی از دغدغه‌های همیشگی شما در هنگام تفریح و گردش در تهران، سرگرمی و شادی بچه‌هاست. مجموعه برج میلاد تهران برای تفریح و سرگرمی کودکان طرح جذابی را اجرا کرده است.

غرفه دوچرخه سواری رایگان کودکان در ضلع شرقی برج میلاد پیست دوچرخه کودک دارد. دوچرخه کودک پس از بررسی قد و جثه فرزند شما انتخاب می‌شود و به صورت رایگان به کودک شما ارائه می‌شود.

در مدت گردش و بازدید شما از برج میلاد، کودک به صورت رایگان می‌تواند از خدمات پیست دوچرخه سواری پورت لاین استفاده کند و در کنار تفریح و شادی، مهارت دوچرخه سواری خود را هم تقویت کند.

 

 

 

تلفن: 0218585

 

ساعات بازدید از برج میلاد: از ساعت 9:00 تا 22:00

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.