مقالات, ایمنی

۶ نکته مهم برای ایمنی دوچرخه‌سواری کودکان

نکاتی برای ایمنی کودکان در هنگام دوچرخه سواری

دوچرخه‌سواری یک از تفریحات موردعلاقه کودکان است که ربطی به جنسیت ندارد و دوچرخه کودک معمولاً برای هر کودکی مهیج و جالب است اما در هر تفریحی علاوه بر تجربه هیجان و لذت، رعایت موارد ایمنی بسیار حائز اهمیت است.

رعایت موارد ایمنی در دوچرخه کودک یکی از عوامل مهم قبل از خرید دوچرخه و هنگام استفاده از آن است. توصیه می‌شود والدین قبل از خرید دوچرخه کودک و هنگام استفاده از آن، از ایمنی دوچرخه کودک خود اطمینان حاصل کنند. ما در ادامه قصد داریم با ذکر ۶ نکته مهم برای رعایت ایمنی دوچرخه کودک، دوچرخه‌سواری را به یک تفریح جذاب اما ایمن تبدیل کنیم.

 کلاه ایمنی برای دوچرخه کودک

از آن‌جایی که کلاه‌های ایمنی هنگام وقوع حادثه، نیروهای وارد بر سر را به حداقل می‌رساند، با استفاده از آن‌ها، می‌توان تا ۸۵ درصد از آسیب‌های وارد شده به سر کودک جلوگیری کرد. در انتخاب و خرید کلاه ایمنی برای دوچرخه کودک عوامل مختلفی تأثیرگذارند، قیمت کلاه ایمنی کودک، جنس و کیفیت آن و اندازه کلاه از جمله این عوامل است.

کودکان در حال دوچرخه سواری با کلاه

هم‌چنین برای تشویق کودک به استفاده از کلاه دوچرخه‌سواری، توصیه می‌شود که انی کلاه متناسب با سلیقه‌ کودک خریداری شود. لازم به ذکر است که استفاده از کلاه ایمنی سایر ورزش‌ها می‌تواند سلامت کودک را در هنگام وقوع خطر تهدید کند. چنانچه اندازه کلاه ایمنی کودک متناسب با سر او نباشد و کودک بتواند آن را روی سر جابه‌جا کند، محافظت کلاه از سر هنگام وقوع حادثه کاهش پیدا می‌کند.

کلاه دوچرخه‌سواری باید پیشانی کودک را به طور کامل پوشش دهد. درجه سفتی بندهای کلاه نیز در حفظ ایمنی و راحتی کودک اهمیت دارد. خرید کلاه دست‌دوم برای دوچرخه کودکان و بزرگ‌سالان توصیه نمی‌شود و پس از هر بار ضربه دیدن، بهتر است سلامت کلاه بررسی شود. در صورت آسیب رسیدن به کلاه، حتی آسیب‌های جزئی،‌ بهتر است کلاه را تعویض کنید.

اهمیت انتخاب دوچرخه مناسب برای کودک

انتخاب دوچرخه مناسب برای کودک یکی از نکات مهم برای افزایش ایمنی آن و کاهش خطرات ناشی از دوچرخه‌سواری است. جنس و کیفیت دوچرخه کودک از عوامل مهم در انتخاب دوچرخه است. سایز مناسب دوچرخه کودک نیز از دیگر عوامل مهم در انتخاب دوچرخه است.

برای راهنمایی بیشتر، مطالعه مطلب راهنمای انتخاب سایز دوچرخه کودک را پیشنهاد می‌کنیم.

دوچرخه‌های بزرگ‌تر یا کوچک‌تر باعث کاهش کنترل کودک هنگام استفاده از آن می‌شود. هم‌چنین سایز مناسب دوچرخه بهتر است بر اساس قد کودک انتخاب شود. علاوه بر موارد ذکرشده اطمینان از سلامت دوچرخه، از جمله بررسی باد لاستیک‌ها و سالم بودن ترمزها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

اندازه دوچرخه کودک سایز ۱۶

 

محیط و مکان مناسب برای دوچرخه‌سواری کودک

از دیگر عوامل حفظ ایمنی کودک در هنگام دوچرخه‌سواری می‌توان به انتخاب محیط مناسب برای دوچرخه‌سواری او اشاره کرد. محیط مناسب برای دوچرخه‌سواری کودک بسته به سن و نوع دوچرخه کودک متفاوت است.

اما در حالت کلی، مناطق نامناسب برای دوچرخه‌سواری کودک شامل موارد زیر است:

پیست دوچرخه سواری ایمن کودک

  • مسیرها و نواحی با پوشش گیاهی و چمن؛
  • مسیرهای باریک و کوتاه؛
  • مسیر ورودی خانه‌ها؛
  • پارکینگ‌ها؛
  • جاده‌ها و مناطقی که پرتگاه دارد؛
  • خیابان‌های شلوغ و پرتراکم.

بهترین مکان برای تمرین، یادگیری و دوچرخه‌سواری کودک، مسیرهای ایمن مخصوص دوچرخه‌سواری و پیست‌های درون پارک‌هاست.

لباس مناسب برای دوچرخه‌سواری کودک

انتخاب لباس مناسب برای کودک قبل از استفاده از دوچرخه از دیگر نکات مهمی است که پیشنهاد می‌شود والدین به آن توجه کنند. استفاده از لباس‌های رنگ روشن و کفش مناسب برای کودکان مهم است. کفش مناسب به حفظ تعادل کودک و جلوگیری از آسیب دیدن وی کمک می‌کند. هم‌چنین استفاده از سایر تجهیزات ایمنی مانند زانوبند و دستکش برای کودکان توصیه می‌شود.

 

اهمیت آموزش دوچرخه‌سواری برای پیشگیری از خطر

علاوه بر موارد گفته‌شده در خصوص ایمنی دوچرخه و لوازم جانبی آن، نباید از اهمیت آموزش درست صحیح استفاده از دوچرخه غافل شد. سن خاصی را برای یادگیری دوچرخه‌سواری به تمام کودکان نمی‌توان اعلام کرد اما به‌طورمعمول با انتخاب سایز مناسب دوچرخه نسبت به قد کودک می‌توان از ۲ سالگی فرایند آموزش را آغاز کرد.

علاوه بر تفاوت کودکان در زمان شروع و میزان تمایل آن‌ها به شروع آموزش، مدت‌زمان یادگیری کودکان نیز نسبت به سن توانایی‌های آن‌ها متفاوت است. استفاده از چرخ‌های کمکی برای شروع فرایند یادگیری می‌تواند مفید باشد اما استفاده از کمکی در بلندمدت توصیه نمی‌شود. حذف نکردن کمکی باعث می‌شود تا حفظ تعادل در دوچرخه‌سواری برای کودک سخت‌تر شود.

دوچرخه 16 بنفش چیچک پورت لاین

همراهی با کودک چگونه ایمنی کودک را هنگام دوچرخه‌سواری افزایش میدهد؟

هرچه سن کودک هنگام دوچرخه‌سواری کمتر باشد میزان اهمیت همراهی شما با آن‌ها افزایش می‌یابد. اگر کودک به‌تازگی دوچرخه‌سواری را آموخته، بهتر است هنگام دوچرخه‌سواری به حفظ تعادل او کمک کنید و تا زمانی که از توانایی کودک در پدال زدن و حفظ تعادل آن اطمینان حاصل نکرده‌اید کودک را رها نکنید.

چنانچه ایراد و آسیبی در بدنه‌ دوچرخه یا کلاه دوچرخه کودک وجود داشته باشد نیز شما نباید از همراهی کودک غافل شوید. مکان‌های شلوغ و پرتراکم و خیابان‌ها، برای دوچرخه‌سواری کودکان پیشنهاد نمی‌شود اما اگر کودک در چنین مکان‌هایی دوچرخه‌سواری می‌کند، همراهی شما با آن‌ها ضروری است.

کودکان در حال دوچرخه سواری به همراه خانواده

حضور شما هنگام دوچرخه‌سواری علاوه بر ایجاد حس دلگرمی و امنیت در کودکان، به آسودگی خیال والدین نیز کمک می‌کند. هم‌چنین استفاده‌ روزمره‌ والدین از دوچرخه برای تفریح و انجام برخی از کارهای روزمره، علاوه بر حفظ محیط‌زیست، کاهش آلودگی هوا و حفظ سلامتی آن‌ها، باعث الگوبرداری کودکان از والدین و ایجاد حس انگیزه در آن‌ها می‌شود.

 

جمع‌بندی

امروزه با گسترش استفاده از تلفن‌های همراه و تغییر سبک زندگی، نیاز به تفریحات و بازی‌های مهیج فیزیکی بیش‌ازپیش احساس می‌شود. انجام فعالیت‌های بدنی از جمله دوچرخه‌سواری علاوه بر ایجاد حس نشاط در کودکان به رشد آن‌ها کمک می‌کند. در مطلب مزایای دوچرخه‌سواری برای کودکان، به طور کامل به این موضوع پرداخته ‌شده است.

کلاه ایمنی دوچرخه کودک یکی از مهم‌ترین عوامل جهت حفظ ایمنی هنگام وقوع حادثه است. از دیگر نکات برای رعایت ایمنی کودک می‌توان به انتخاب دوچرخه‌ مناسب، محیط و لباس مناسب برای دوچرخه‌سواری و هم‌چنین آموزش صحیح و همراهی با کودک اشاره کرد. رعایت هریک از موارد گفته‌شده ریسک خطرات احتمالی را کاهش می‌دهد.

پورت‌لاین افتخار دارد تا با کمک و بهره‌گیری از دانش مهندسان ایرانی، دوچرخه کودک مدل دنیز،‌ چیچک و آیدین را تا ۹۰ درصد در داخل کشور،‌ با هزینه کم و کیفیت بالا عرضه کند. برای مشاهده محصولات و آشنایی با شرکت، به فروشگاه آنلاین دوچرخه مراجعه کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.