راهنمای انتخاب سایز دوچرخه کودک پورت لاین

یکی از مهم‌ترین مسائل در خرید دوچرخه، انتخاب سایز مناسب دوچرخه نسبت به اندام شماست. این موضوع در هنگام خرید دوچرخه کودک بسیار جدی‌تر می‌شود چون کودک همواره در حال رشد است.

در ادامه راهنمای انتخاب سایز دوچرخه مناسب و صحیح از شرکت پورت لاین را می‌آموزید.

دوچرخه بر چه اساسی سایزبندی می‌شود؟

بر خلاف تصور معمول، سایزبندی اصلی و رایج دوچرخه بر اساس اندازه تنه آن نیست و اندازه چرخ‌های دوچرخه تعیین‌کننده سایز کلی دوچرخه است. ملاک اندازه‌گیری برای سایزبندی چرخ دوچرخه، قطر طوقه دوچرخه است.

به عنوان مثال، زمانی که می‌گوییم سایز این دوچرخه ۲۰ است یعنی اندازه قطر چرخ‌های آن ۲۰ اینچ است. البته به غیر از سایز چرخ‌های دوچرخه، سایز تنه آن هم در کاربری مناسب تأثیرگذار است که سایز تنه دوچرخه در کودکان معمولاً ثابت است ولی سایز تنه‌های مختلفی برای دوچرخه‌های بزرگ‌سالان وجود دارد.

راهنمای دقیق انتخاب سایز دوچرخه کودک

اندازه‌های مختلف دوچرخه خردسالان

در گذشته سایزهای مختلفی برای دوچرخه کودکان در نظر گرفته می‌شد اما در حال حاضر بزرگ‌ترین کارخانه‌های تولید دوچرخه دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که سه اندازه مختلف را برای سنین و قد‌های مختلف کودک در نظر بگیرند.

دوچرخه کودک سایز ۱۲

کوچک‌ترین سایز دوچرخه کودک در پورت لاین سایز ۱۲ است. این اندازه از دوچرخه کودک برای سنین 2 تا ۴ سال مناسب است ولی در نظر داشته باشید که سن معیار مناسبی برای انتخاب دوچرخه نیست و قد کودک را مد نظر قرار دهید. دوچرخه سایز ۱۲ پورت لاین برای قد 72 سانتی‌متر تا ۹۶ سانتی‌متر مناسب است.

اندازه دوچرخه کودک سایز ۱۲

قد کودک را در خانه اندازه بگیرید و اگر بین این دو عدد بود، دوچرخه سایز ۱۲ را برای او انتخاب کنید.

دوچرخه پورت لاین سایز ۱۶

حد وسط اندازه دوچرخه کودک سایز ۱۶ است که برای کودکان بین ۳ تا ۷ سال مناسب است اما همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، سن معیار مناسبی برای اندازه‌گیری سایز دوچرخه نیست و کودکان در سنین مختلف مراحل رشد متفاوتی را تجربه می‌کنند.

برای رسیدن به سایز دقیق دوچرخه کودک خود قد او را اندازه بگیرید. اگر قد کودک بین 96 تا ۱۲۲ سانتی‌متر بود، بهتر است تا دوچرخه سایز ۱۶ را برای انتخاب کنید.

اندازه دوچرخه کودک سایز ۱6

بزرگ‌ترین اندازه دوچرخه کودک سایز ۲۰

این اندازه از دوچرخه علاوه بر کودکان، برای نوجوانان هم کاربرد دارد و می‌تواند سکوی پرتاب رکاب‌زنی کودک برای اندازه‌های دوچرخه بزرگ‌سال باشد. معمولاً این سایز از دوچرخه برای سنین ۷ تا ۱۳ سال مناسب است.

قد، وزن و طول دست‌وپا در کودکان پسر و دختر متفاوت است. به همین دلیل، به سن اکتفا نکنید و قد کودک خود را اندازه‌گیری کنید. اگر قد کودک یا نوجوانتان بین ۱۲۲ تا ۱۵۲ سانتی‌متر بود، دوچرخه سایز ۲۰ را برای او خریداری کنید.

اندازه دوچرخه کودک سایز 20

مشکلاتی که سایز نامناسب برای کودک ایجاد می‌کند

مطمئناً می‌دانید که انتخاب کفش با سایز نامناسب چه مشکلاتی را برای چشم، قلب و پای فرد به وجود می‌آورد. این راهنمای انتخاب سایز دوچرخه برای کودک حساس‌تر نیز می‌شود. کودکان همواره در حال رشد هستند و بسیار مهم است که با انتخاب سایز مناسبی از دوچرخه، مشکلی برای رشد فرزندتان به وجود نیاید.

کوچک بودن یا بزرگ بودن سایز دوچرخه باعث ایجاد مشکلات زیر برای کودک می‌شود:

  • ایجاد درد در قسمت پایین کمر
  • احساس درد در گردن و دست‌ها
  • ناتوانی کودک در راه افتادن یا توقف دوچرخه
  • تأخیر در یادگیری کودک
  • ایجاد ترس از دوچرخه‌سواری
  • نرسیدن دست کودک به فرمان دوچرخه
  • لذت نبردن از دوچرخه‌سواری

در نهایت

اندازه چرخ
سن
قد
12
2 – 4 سال
 72 – 96 سانتی‌متر
16
3 – 7 سال
96 – 122 سانتی‌متر
20
7 – 13 سال
122 – 152 سانتی‌متر

پورت‌ لاین اولین و بزرگ‌ترین تولیدکننده دوچرخه ایرانی است که با بهره‌گیری از دانش مهندسی و مواد اولیه باکیفیت، بهترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین دوچرخه‌های کودک را ایران تولید می‌کند. برای اطلاع از تنوع محصولات، قیمت، رنگ و … به پورت لاین مراجعه کنید.

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا