بازدید برج میلاد از شما، بازی با ما

بازدید از برج میلاد از شما، بازی با ما

در خلال زندگی در تهران و رفت‌وآمدهای روزانه، یکی از چیزهایی که از وجود آن غافل شده‌ایم، برج میلاد است. تقریباً همه شما هر روز برج میلاد را بر فراز آسمان نه‌چندان آبی تهران می‌بینید ولی به آن و جاذبه‌‌هایش دقت نمی‌کنید.

برج میلاد در دهه اخیر به یکی از جاذبه‌های اصلی تهران و نماد این شهر تبدیل شده است. در این مطلب از مجله دوچرخه پورت‌لاین به معرفی و راهنمایی در مورد بازدید از برج میلاد می‌پردازیم.

معرفی اجمالی برج میلاد

یکی از سوالاتی که همیشه پیش می‌آید، این است که ارتفاع برج میلاد چه قدر است؟

ارتفاع برج میلاد ۴۳۵ متر است و ششمین برج مخابراتی مرتفع دنیاست. این برج در زمین‌های کوی نصر بنا شده است و از ۴ طرف با بزرگ‌راه‌های همت، حکیم، چمران و شیخ فصل‌اله محصور شده است.

برج میلاد به حدی دقیق و مستحکم ساخته شده است که در مقابل تندبادهای لحظه‌ای تا سرعت ۲۲۰ کیلومتر در ساعت هم مقاوم است.

تعداد پله‌های برج میلاد چند عدد است؟

برج میلاد تهران ۱۶۹۳ پله دارد. در سال‌های اخیر رقابت‌ها و مسابقات بسیاری مثل مسابقات پله‌نوردی، دوچرخه‌سواری دانهیل روی پله و … در مسیر پله‌های برج میلاد اجرا شده است. البته این پله‌ها در حالت عادی کاربردی ندارد و بازدید‌کنندگان از برج، از آسانسور‌های پرسرعت استفاده می‌کنند.

راهنمای دقیق بازدید از برج میلاد
بررسی امکانات ، ویژگی ها و تاریخچه ساخت برج میلاد

یعنی در واقع این پلکان‌های برج برای مواقع اضطراری و قطع برق طراحی و ساخته شده است.

برج میلاد در چه سالی ساخته شده است؟

فرایند رسمی ساخت برج میلاد از سال ۷۶ شمسی آغاز شد. ساخت این برج تا سال ۱۳۸۷ زمان برد و یکی از پروژه‌های عظیم عمرانی سده اخیر کشورمان است. به صورت حدودی و کلی، ۱۱ سال طول کشید تا برج میلاد از صفر به صد برسد.

وزن برج میلاد چه قدر است؟

برج میلاد حدود ۱۵۰ هزار تن وزن دارد. این سازه فلزی بتنی، چند هزار کامیون و مخزن سیمان و بتن را درون خود جای داده است و تا ارتفاع ۴۳۵ متری ثابت و استوار نگه داشته است.

دلیل ساخت این برج چه بود؟

برج میلاد با هدف احداث سازه‌ای به‌یاد‌ماندنی و به عنوان نمادی برای شهر تهران و به منظور رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران ساخته شده ‌است. کارکردهای عمده این برج به شرح زیر است:

 • ایجاد و گسترش شبکه دسترسی بی‌سیم؛
 • ایجاد زیرساخت مناسب برای سیستم‌های جدید شبکه‌های تلویزیونی؛
 • بهبود وضعیت هواشناسی و کنترل ترافیک تهران؛
 • ایجاد جاذبه گردشگری، تجاری و فرهنگی.
راهنمای دقیق بازدید از برج میلاد
بررسی امکانات ، ویژگی ها و تاریخچه ساخت برج میلاد

اما یکی از مهم‌ترین دلایل ساخت چنین برجی در تهران این بود که نمادی برای شهر تهران ساخته شود که تهران را در کل دنیا با این نماد بشناسند.

نحوه رفتن به برج میلاد و بازدید از آن

برج میلاد از نظر حمل‌ونقل و دسترسی، یکی از بهترین مکان‌های دیدنی تهران است. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد،‌ این برج مرتفع از چهار جهت با بزرگ‌راه‌های پرتردد و معروف تهران هم‌جوار است.

ورود به برج میلاد با خودروی شخصی:

 • بزرگ‌راه شیخ فضل‌اله نوری – ورودی بزرگ‌راه شهید همت – کنارگذر اختصاصی برج میلاد؛
 • بزرگ‌راه حکیم غرب – بعد از بزرگ‌راه چمران – ورودی اختصاصی برج میلاد؛
 • بزرگ‌راه همت شرق – خروجی بزرگ‌راه شیخ فضل‌اله نوری جنوب، پل کابلی اختصاصی برج میلاد.


*وجود پارکینگ اختصاصی و سرپوشیده یکی از ویژگی‌های برج میلاد است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و امکانات برج میلاد، دسترسی به برج با استفاده از متروی شهری تهران است. با استفاده از خط شماره ۷ متروی تهران (بسیج – میدان صنعت) به راحتی می‌توانید در ایستگاه متروی برج میلاد از قطار پیاده شوید و به بازدید از این برج بپردازید.

راهنمای بازدید از برج میلاد تهران بزرگ

قبل از ورود به انواع مراکز تفریحی و تجاری بهتر است تا با جزئیات این مراکز آشنا شوید و با اطلاعات بیشتری از مکان مورد نظر خود بازدید کنید. در ادامه با طبقه‌های مختلف این برج آشنا می‌شوید.

طبقه‌‌های مختلف برج میلاد

برج میلاد از سه بخش اصلی ساختمان لابی، بدنه اصلی و رأس تشکیل شده است. هر کدام از این بخش‌ها وظایف و نقش‌های متفاوتی دارد.

پایه و لابی برج میلاد

این ساختمان، پایین‌ترین بخش برج را تشکیل می‌دهد که ۶ طبقه اصلی دارد. طبقه اول، دوم و منفیِ‌یک برای امکانات تاسیساتی و مرکز داده‌های برج میلاد است.

راهنمای دقیق بازدید از برج میلاد
بررسی امکانات ، ویژگی ها و تاریخچه ساخت برج میلاد

طبقه همکف محل پذیرش بازدیدکنندگان از برج و لابی است. مرکز خرید برج میلاد هم در طبقه همکف است و دارای ۸۳ واحد تجاری است. این مرکز خرید همه روزه از ساعت ۱۲ تا ۲۴ برای عموم مردم باز است. در دیگر طبقات این ساختمان هم رستوران، کافه‌تریا و نمایشگاه وجود دارد که در بخش‌های بعد به آن پرداخته خواهد شد.

بدنه اصلی برج

 بدنه اصلی برج که بخش بزرگ سازه را تشکیل می‌دهد و به شَفت معروف است، طبقه خاصی ندارد و راهی برای عبور تاسیسات برج و آسانسورهای تند‌روی برج و راه‌پله است. اگر از فاصله نزدیک به این بخش از برج نگاه کنید، دوربین‌ها و سنسورهایی را مشاهده خواهید کرد. سنسورها برای کنترل آلودگی هوا و دوربین‌ها برای کنترل ترافیک تعبیه شده‌اند.

بخش بالایی یا رأس برج میلاد

این بخش از برج در وسیع‌ترین بخش، دایره‌ای به قطر ۶۰ متر است که بزرگ‌ترین رأس در بین برج‌های مخابراتی دنیاست و طراحی و اجرای این سازه بسیار کار دشواری بوده است. مهار کردن این دایره به قطر ۴۰ متر در ارتفاع ۴۰۰ متری، با حساب زلزله و وزش بادهای شدید، کار مهندسی بسیار دقیق و دشواری است.

بخش اصلی برج میلاد ۱۲ طبقه دارد که مهم‌ترینِ این طبقه‌ها به ترتیب از پایین به بالا شامل موارد زیر است:

 • طبقه امن برای مواقع بحران
 • طبقه تجهیزات مکانیکی و برقی ساختمان
 • سکوی دید بسته و موزه شهرداری
 • کافه‌تریا
 • موزه مشاهیر
 • رستوران گردان
 • سکوی دید باز
 • رستوران VIP
 • گنبد آسمان.

بخش‌های مختلف برج

طراحان و سازندگان برج میلاد پیش از ساخت برج، هر طبقه و بخش را برای هدف خاصی طراحی کردند و به نتیجه رساندند. البته از زمان افتتاح برج، برخی از طبقه‌ها تغییر کاربری داده‌اند. معروف‌ترین بخش‌های برج میلاد را در ادامه این مطلب می‌خوانید.

سالن همایش‌های برج میلاد تهران

مرکز بزرگ همایش‌های برج میلاد ۶ سالن اصلی دارد. بزرگ‌ترین سالن این مرکز همایش ۱۶۰۰ نفر ظرفیت دارد و حافظ نام دارد. سالن حافظ و دیگر سالن‌های مرکز همایش‌های برج میلاد میزبان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین همایش‌های بین‌المللی، اکران فیلم و اجرای زنده خواننده‌های مختلف است.

راهنمای دقیق بازدید از برج میلاد
بررسی امکانات ، ویژگی ها و تاریخچه ساخت برج میلاد

موزه مشاهیر در برج میلاد تهران

شهرداری تهران در طبقه پنجم از برج رأس برج میلاد موزه مشاهیر کشور را بر پا کرده است. این موزه شامل مجسمه‌ها و یادبودهای سیمین دانشور، جلال آل احمد،‌ نیما یوشیج و … است. بزرگان حوزه‌های علمی، ادبی و فرهنگی در این موزه به نمایش در آمده‌اند که بازدید از این طبقه برای شناخت فرهنگ کشور مفید است.

موزه سکه در طبقه زیرین موزه مشاهیر برج میلاد

در طبقه چهارم رأس برج میلاد، سکه‌های دوره‌های مختلف تاریخی ایران توسط یک مجموعه‌دار جمع‌آوری شده و برای عموم به معرض نمایش درآمده است. در این طبقه، سکه‌هایی از دوران هخامنشی، ساسانی، اشکانی، زند،‌ قاجار و … برای مشاهده وجود دارد.

کافه گردی هوایی با کافه ویونا

کافه ویونا در ارتفاع ۲۶۶ متری برج میلاد واقع شده است. در این کافه قهوه، دسرها و میان‌وعده های باکیفیت و مرغوبی سرو می‌شود و محیط مناسب برای قرارهای کاری، شخصی و ملاقات‌های دوستانه دسته‌جمعی است.

فود کورت

فود کورت برج میلاد در رأس آن قرار ندارد. با مراجعه به برج میلاد و رفتن به طبقه چهارم از لابی، می‌توانید از امکانات فود کورت بهره ببرید. یکی از بهترین فست‌فود های تهران در این طبقه قرار دارد که غذای لذیذی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

رستوران گردان برج میلاد

بخشی از تمرکز طراحی و اجرای طرح برج میلاد در زمان ساخت، معطوف اجرای رستوران گردان برج شده است. تجهیزات لازم برای چرخاندن مساحتی به این بزرگی،‌ بسیار سنگین است و حمل آن تا ارتفاع بیش از ۲۰۰ متری پروژه بسیار دشواری است.

رستوران گردان برج یکی از خاص‌ترین رستوران‌های کل کشور است که تجربه‌ای متفاوت از غذا خوردن و زندگی در تهران را به شما ارائه می‌دهد. بخش گردان رستوران هر یک ساعت یک بار یک دور کامل می‌چرخد. برای حضور و صرف غذا در این رستوران باید از قبل میز رزرو کرده باشید.

راهنمای دقیق بازدید از برج میلاد
بررسی امکانات ، ویژگی ها و تاریخچه ساخت برج میلاد

شهربازی برج میلاد

یکی از بخش‌های جذاب مجموعه تفریحی برج میلاد، شهربازی آن است که برای تفریح کودکان و بزرگ‌سالان مناسب‌سازی و طراحی شده است. این شهربازی اخیراً طراحی و افتتاح شده است و بازی‌های اصلی و مهمی هم‌چون چرخ‌وفلک، ترن هوایی و … را در خود جای داده است و روز به روز هم در حال افزایش مساحت و مجموعه بازی‌ها است.

کیفیت خدمات، سرگرمی‌ها و بازی‌های شهربازی برج میلاد، برای کودکان و بزرگ‌سالان، تفریح‌های شبانه خانوادگی و دوستانه مناسب است و با توجه به نزدیک بودن و مرکزیت برج میلاد در تهران، بدون طی کردن مسافت طولانی و با ترافیک کم‌تر می‌توانید به شهربازی و محلی برای تفریح برسید.

 بولینگ برج

مراکز تفریحی و سیاحتی برج میلاد در سال‌های اخیر طوری تغییر کرده است که تمام سلیقه‌ها و علاقه‌ها در تمام سنین را به خود جذب کند. بولینگ برج میلاد یکی از مجهز‌ترین سالن‌های بولینگ کشور است که بسیاری از دوست‌داران بولینگ را به برج جذب می‌کند.

بولینگ از جمله ورزش‌ها و سرگرمی‌های مفرح موجود در تهران است که اگر اهل آن باشید، قطعاً سالن بولینگ برج میلاد را می‌شناسید و اگر اهل بولینگ نیستید و این بازی را نمی‌شناسید، توصیه می‌کنیم به این سالن سر بزنید و زمان فراغت خود آر در آن‌جا بگذرانید.

دلفیناریوم برج برای تماشای دلفین

دلفیناریوم برج میلاد تهران تنها دلفیناریوم غیر ساحلی خاورمیانه و مرتفع‌ترین دلفیناریوم دنیاست و هر روزه میزبان تماشاکنندگان مختلفی از سراسر شهر است.

دلفیناریوم برج میلاد ۱۲۰۰ نفر ظرفیت و ۳۲۰۰ مترمربع مساحت دارد. فناوری روزِ به‌کار‌رفته در طراحی این دلفیناریوم باعث شده است که با شبیه‌سازی اقیانوس، دو دلفین و یک شیر دریایی کاملاً احساس آرامش می‌کنند و درنهایت شادی و لذت بازی می‌کنند و شما از بازی آن‌ها لذت خواهید برد.

راهنمای دقیق بازدید از برج میلاد
بررسی امکانات ، ویژگی ها و تاریخچه ساخت برج میلاد

*مجموعه دلفیناریوم برج میلاد به دلیل شکایت فعالان محیط‌زیست فعلاً به جزیره کیش منتقل‌شده‌اند و این مجموعه در حال حاضر غیرفعال است.

غرفه دوچرخه‌سواری رایگان کودکان

از دغدغه‌های همیشگی شما در هنگام تفریح و گردش در تهران، سرگرمی و شادی بچه‌هاست. مجموعه برج میلاد تهران برای تفریح و سرگرمی کودکان طرح جذابی را اجرا کرده است.

غرفه دوچرخه‌سواری رایگان کودکان در ضلع شرقی برج میلاد، پیست دوچرخه کودک دارد. دوچرخه پس از بررسی قد و جثه فرزند شما انتخاب می‌شود و به صورت رایگان برای مدت محدودی به کودک شما ارائه می‌شود.

راهنمای دقیق بازدید از برج میلاد
بررسی امکانات ، ویژگی ها و تاریخچه ساخت برج میلاد

در مدت گردش و بازدید شما از برج میلاد، کودک به صورت رایگان می‌تواند از خدمات پیست دوچرخه‌سواری پورت‌لاین استفاده کند و در کنار تفریح و شادی، مهارت دوچرخه‌سواری خود را هم تقویت کند.

سکوی دید باز برج میلاد

سکوی دیدِ باز برج میلاد در ارتفاع ۲۸۰ متری قرار دارد! این سکو، مانند بالکنی دایره شکل،‌ بزرگ و بدون سقف است که دید ۳۶۰ درجه‌ای از تهران به شما نشان می‌دهد. این فضا بهترین منظره از تهران را به شما نشان می‌دهد و با توجه به مرکزیت برج میلاد در شهر تهران، از این فضا تقریباً کل تهران را در هوای صاف خواهید دید.

راهنمای دقیق بازدید از برج میلاد
بررسی امکانات ، ویژگی ها و تاریخچه ساخت برج میلاد

*روزهایی که آلودگی هوا و شرایط جوی نامناسب حاکم است، این سکو تعطیل است و امکان بازدید از آن وجود ندارد.

گنبد آسمان، بالاترین طبقه برج میلاد

در ارتفاع ۳۰۲ متری برج میلاد، سقف و سالنی شیشه‌ای با منظره بی‌نظیر بنا شده است که بالاترین نقطه قابل بازدید برای عموم است و روی آن، دکل مخابراتی بنا شده است. در گنبد آسمان برج میلاد، علاوه بر بازدید از سقف شیشه‌ای و منظره بی‌نظیر، اِلِمان‌هایی از تاریخ و فرنگ ایران و نمادهای آب، باد، خاک و آتش را خواهید دید.

اتاق فرار برج میلاد

اتاق فرار انیگما برای جوانان و خانواده‌های شاید طراحی شده است که از ترس، هیجان و ماجراجویی لذت می‌برند و می‌خواهند آخر هفته‌ها و اوقات فراغت خود را با هیجان سپری کنند. در اتاق فرار برج میلاد گروه‌های ۴ تا ۶ نفره تشکیل می‌شود تا بازی و «فرار» آغاز شود. در این اتاق فرار وسیع و پر از معما و آدرنالین، هر کسی وظیفه دارد تا کلید اتاق را پیدا کند تا بتواند خودش و بقیه را از اتاق خارج کند.

راهنمای دقیق بازدید از برج میلاد
بررسی امکانات ، ویژگی ها و تاریخچه ساخت برج میلاد

در تمام مراحل بازی‌ها و معماهای اتاق فرار باید به دنبال جای مخفی شدن کلید در خروجی باشید تا بتوانید تا مدتِ حداکثر یک ساعت، خودتان را از اتاق فرار خارج کنید.

زیپ‌لاین و پل معلق برج

اگر به ضلع غربی برج میلاد سر بزنید، با استفاده از زیپ لاین هیجان‌انگیز این مجموعه می‌توانید مسافتی ۱۷۰ متری را در ارتفاع ۷۵ متری با استفاده از زیپ لاین طی کنید. به غیر از اتاق فرار، زیپ لاین هم یکی از امکانات تفریحی مهیج برج میلاد است. پل معلق برج به طول ۱۰۰ متر و ارتفاع ۷۰ متر هم در ضلع غربی برج بنا شده است.

راهنمای دقیق بازدید از برج میلاد
بررسی امکانات ، ویژگی ها و تاریخچه ساخت برج میلاد

گیم نت و سینمای شش ‌بعدی

سینمای مهیج و چند بعدی با فیلم‌های هیجان‌انگیز یکی از اجزای جدانشدنی از مجموعه‌های تفریحی و شهربازی‌های ایرانی است اما شهربازی و گیم نت چند بعدی برج میلاد از همه ابعاد با بقیه سینماها فرق می‌کند. در این سینما ۵ تا ۷ دقیقه روی صندلی متحرک می‌نشینید و یک فیلم هیجان‌انگیز را با جلوه‌های هیجان‌انگیز و ترسناک مشاهده می‌کنید. ضمن این‌که در این حین، صندلی شما متناسب با همه زاویه‌ها جابه‌جا می‌شود و با استفاده از افکت‌های صدای باد، رعدوبرق و … هیجان خالصی را به شما القا می‌کند.

گیم نت چند بعدی برج میلاد هم صندلی‌های متحرک متناسب با بازی دارد و وسایل کامل برای بازی‌های تحرکی و هیجانی را در اختیار شما قرار می‌دهد. این گیم نت یک تفنگ لیزری هم در اختیار شما قرار می‌دهد و دربازی‌های رقابتی، در آخر، برنده مشخص می‌شود و در حین بازی هم از شما تصاویری گرفته می‌شود تا بتوانید بعداً از آن استفاده کنید.

قانون‌های بازدید از برج میلاد

ساعت بازدید برج میلاد در شش ماه اول سال، از ساعت ۱۰ تا ۲۳ است.

سرعت بسیار زیاد آسانسور برج برای خانم‌های باردار و کودکان زیر دو سال خطرناک و بازدید از برج برای این افراد توصیه نمی‌شود.

رعایت تمام نکات بهداشتی برای جلوگیری از شیوع کرونا هم الزامی است.

راهنمای دقیق بازدید از برج میلاد
بررسی امکانات ، ویژگی ها و تاریخچه ساخت برج میلاد

دیگر امکانات برج میلاد

فروشگاه شهروند؛

غرفه مخصوص تبلیغات؛

همایش‌های بین‌المللی و نمایشگاهی؛

مهمان‌سرا مخصوص اقامت مهمانان شهرداری تهران؛

آسانسور و مسیر مخصوص رفت‌وآمد معلولان؛

پارکینگ فضای بسته با ظرفیت ۱۰۰۰ خودرو؛

دو پارکینگ فضای باز؛

استودیوی حرفه‌ای با تجهیزات کامل؛

تاکسی؛

کارواش؛

نمازخانه؛

سرویس بهداشتی.

برای تماس با برج و دریافت اطلاعات دقیق از ساعت بازدید و … می‌توانید با شماره تلفن برج میلاد تماس بگیرید.

راهنمای دقیق بازدید از برج میلاد
بررسی امکانات ، ویژگی ها و تاریخچه ساخت برج میلاد

تلفن: ۸۵۸۵-۰۲۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا