جا اندازی زنجیر دوچرخه کودک در یک مرحله

یکی از صحنه‌هایی که ممکن از شما به عنوان پدر و مادر با آن مواجه شوید، دیدن دست‌های روغنی یا زخمی فرزندتان، پس از درگیری با زنجیر دوچرخه کودک است. بهترین اقدام برای این مشکل، پیشگیری از این اتفاق با سرویس به موقع دوچرخه است ولی حالا که این اتفاق افتاده است، چگونه زنجیر دوچرخه را درست کنیم؟

در این مطلب از مجله دوچرخه پورت‌لاین، با نحوه برطرف کردن قفل زنجیر دوچرخه یا علت در رفتن زنجیر دوچرخه آشنا می‌شوید و راه‌های پیشگیری و درمان آن را یاد می‌گیرید.

مطالب مفید:

راهنمای دقیق خرید دوچرخه

۶ نکته مهم برای ایمنی دوچرخه‌سواری کودکان

توجه: در این مطلب به افتادن زنجیر دوچرخه دنده‌ای اشاره‌ای نشده و در مطالب آینده به آن پرداخته می‌شود. این مطلب مختص افتادن زنجیر دوچرخه کودک است.

علت‌های قفل کردن دوچرخه کودک یا افتادن آن

افتادن زنجیر دوچرخه کودک عوامل مختلفی دارد که در شرایط متفاوت، به دلایل مختلفی ارتباط دارد. در ادامه با مهم‌ترین دلایل افتادن زنجیر دوچرخه آشنا می‌شوید. توجه داشته باشید که این موارد، اکثراً مربوط به زنجیرهای ثابت و دوچرخه کودک تک سرعته است.

زیاد بودن روغن روی روغن و چرخ دنده‌های دوچرخه

یکی از دلایل مهم در قفل کردن یا در آمدن زنجیر این است که روغن زیادی روی زنجیر ریخته باشید و بودن روغن بیش از اندازه باعث می‌شود تا زنجیر با اجزای چرخ دنده به خوبی برخورد نکند و در تکان‌های کوچک هم از خودرو یا طبق جدا شود و دوچرخه کودک را متوقف کند.

جا اندازی زنجیر دوچرخه کودک در یک مرحله
پاک کردن روغن از زنجیر دوچرخه

کم بودن فاصله خودرو با طبق قامه

یکی از دلایلی که باعث می‌شود زنجیر از روی چرخ دنده‌ها جدا شود این است که چرخ عقب دوچرخه کودک به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد و به طبق قامه نزدیک باشد. در این صورت، زنجیر دوچرخه محکم و مستحکم در حال چرخش نیست و با یک ضربه یا تکان کوچک در مسیر، زنجیر از روی چرخ‌دنده‌ها خارج می‌شود.

برای آموزش صحیح بستن چرخ عقب دوچرخه به مطلب آموزش مونتاژ دوچرخه کودک مراجعه کنید.

جا اندازی زنجیر دوچرخه کودک در یک مرحله
شل بودن و آزاد بودن زنجیر دوچرخه

فرسوده بودن زنجیر یا طبق قامه یا خودروی دوچرخه

یکی از ویژگی‌های نگهداری از دوچرخه کودک این است که بدانید، این انواع دوچرخه، سریع‌تر از بقیه دوچرخه‌ها فرسوده می‌شود. به این دلیل که کودک، نحوه صحیح استفاده و نگهداری از وسایل خود را به خوبی نمی‌داند و ممکن است در حین استفاده، به آن‌ها آسیب بزند.

زنجیر، طبق قامه و خودروی دوچرخه ممکن است در طول زمان، زنگ بزند، فرسوده یا سابیده شود. این عوامل منجر می‌شود تا زنجیر استحکام و کشیده بودن خود را از دست بدهد و در موارد مختلف از روی چرخ دنده‌ها خارج شود.

جا اندازی زنجیر دوچرخه کودک در یک مرحله
زنجیر دوچرخه زنگ زده

ضربه شدید یا پرش با دوچرخه کودک

انواع دوچرخه‌های پرشی و کوهستان در مقابل دست‌انداز،‌ چاله و پرش مقاوم هستند اما دوچرخه کودک در مقابل پرش یا حرکات نمایشی مقاوم نیست یکی از مواردی که در هنگام پرش یا افتادن در چاله رخ می‌دهد، افتادن زنجیر دوچرخه کودکتان است.

با آموزش و اشاره به نحوه دوچرخه سواری صحیح می‌توانید از افتادن زنجیر دوچرخه در چاله و دست‌انداز جلوگیری کنید.

جا اندازی زنجیر دوچرخه کودک در یک مرحله
دوچرخه کودک روی تپه یا رمپ برای پرش

جا انداختن زنجیر دوچرخه کودک تک سرعته

  • با استفاده از پیچ‌گوشتی چهارسو یا دو سو، قاب زنجیر را باز کنید تا به طور کامل روی زنجیر دوچرخه تسلط داشته باشید.
  • برای جا انداختن زنجیر دوچرخه، ابتدا دستکش کار یا دستکش برزنتی بپوشید چون بدون آن، دستتان به صور کامل سیاه خواهد شد یا این که می‌توانید با تکه پارچه‌ای بدون استفاده، زنجیر دوچرخه را از سمت بالای طبق قامه بگیرید، چند دانه از زنجیر‌ها را به چند دنده از طبق قامه درگیر کنید، چرخ دوچرخه را بالا بگیرید و طبق قامه را رو به جلو بچرخانید تا زنجیر به صورت خودکار روی چرخ‌دنده‌های طبق قامه قرار بگیرد.
  • در نظر داشته باشید که اگر زنجیر از روی خودروی دوچرخه کودک آزاد شده باشد، ابتدا باید زنجیر را کامل روی خودرو قرار دهید و بعد مرحله بالا را با طبق قامه انجام دهید.
  • در تمام مراحل، دوچرخه باید به صورت ایستاده و ثابت باشد تا روی مراحل انجام کار تسلط داشته باشید.

حضور کودک در کنار شما باعث می‌شود تا او مسئولیت کار خود را بپذیرد و مهم‌تر از آن، آموزش ببیند تا چگونه مشکل دوچرخه خود را حل کند. پس از چند بار انجام عملی کار در مقابل کودک، در مراحل بعدی از او بخواهید که با نظارت شما، خودش زنجیر دوچرخه را جا بیاندازد.

رفع مشکل توسط متخصص

اگر تمام موارد بالا را رعایت کرده‌اید یا در تعمیر و سرویس دوچرخه به مشکل خورده‌اید، باید به متخصص و مکانیک دوچرخه کودک مراجعه کنید تا زنجیر را تعویض یا تعمیر کند.

جا اندازی زنجیر دوچرخه کودک در یک مرحله
انداختن و روغن کاری زنجیر دوچرخه کودک

استفاده از قاب زنجیر برای جلوگیری از آسیب دیدگی کودک

زنجیر دوچرخه همیشه آغشته به کمی روغن است و ممکن است دست و پا و لباس کودک را روغنی کند یا این که در حین حرکت، باعث آسیب رساندن به دست و پای کودک شود. دوچرخه ارزان‌قیمت پورت‌لاین با کیفیت بالایی طراحی شده است و در عین به‌صرفه‌بودن، هزینه خرید کمی دارد.

یکی از ویژگی‌های مهم دوچرخه‌های پورت لاین این است که قاب زنجیر پلاستیکی برای آن طراحی شده است تا هم افتادن زنجیر جلوگیری شود و هم از آسیب دیدن دست و پای کودک و روغنی شدن لباس‌های او جلوگیری شود.

برای آشنایی با محصولات پورت لاین به بخش دوچرخه کودک مراجعه کنید.

جمع‌بندی

افتادن زنجیر دوچرخه کودک یکی از موارد طبیعی در حین دوچرخه سواری است. از عوامل مهم قفل شدن زنجیر دوچرخه، چرب بودن بیش‌از حد، فرسوده شدن و کم بودن فاصله بین طبق قامه و خودرو است. برای جا انداختن دوچرخه کودک، باید بخشی از آن را با طبق قامه درگیر کنید و و با دستتان رکاب را بچرخانید تا زنجیر به طور کامل جا بیفتد.

دیگر مطالب مفید مجله دوچرخه پورت لاین:

از چه سنی برای کودک تلفن همراه بخریم؟

چرا کودکان باید دوچرخه‌سواری کنند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا