سلامت

راه‌های پیشگیری از چاقی کودکان

راه‌های پیشگیری از چاقی کودکان

چاقی کودکان یکی از مشکلاتی است که معمولاً تا بزرگ‌سالی با کودک همراه است و خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را افزایش می‌دهد. بنابراین، درمان چاقی و پیشگیری از چاقی کودکان یکی از مهم‌ترین وظایف شما به شمار می‌رود.

پیشگیری از چاقی، از درمان آن اهمیت بیشتری دارد چرا که انجام راه‌های پیش‌گیری از چاقی بسیار ساده‌تر از درمان آن است. در ادامه راه‌های پیشگیری از چاقی کودکان را بررسی کرده و معرفی خواهیم کرد.

اهمیت رژیم غذایی در پیشگیری از چاقی کودکان

کودک را از همان ابتدا به خوردن غذاهای سالم عادت دهید. چرا که ساخت یک عادت جدید بسیار آسان‌تر از تغییر عادات بد است. غذاهایی که سلامت کودک را به خطر می‌اندازند، معمولاً باعث چاقی نیز می‌شوند.

خوردن غذاهای چرب و فست فود و استفاده‌ بیش از حد از شکر غیر طبیعی، از جمله موارد مضر است. بنابراین، جایگزین کردن غذاهای سالم یکی از مهم‌ترین روش‌های پیشگیری از چاقی کودکان است.

حذف وعده‌های غذایی به خصوص صبحانه، یکی از عادت‌های ناسالم غذایی است که چاقی کودک و ابتلا به دیابت نوع ۲ را در پی دارد. بنابراین، توجه به وعده‌های غذایی کودک از جمله راه‌های پیشگیری از چاقی است.

روش صحیح غذا خوردن یکی از آموزش‌هایی است که در پیشگیری از چاقی کودکان مؤثر است. عجله نکردن و آهسته غذا خوردن یکی از عادت‌های مفید غذا خوردن است. هنگام غذاخوردن به کودک یادآوری کنید که عجله نکند و آهسته غذا بخورد. توجه کنید که کودک از شما الگو می‌گیرد. بنابراین، تمام نکاتی که درخصوص نحوه غذاخوردن صحیح به او متذکر می‌شوید را خودتان نیز رعایت کنید.

عوامل چاقی کودک

تحرک چگونه به پیشگیری از چاقی کودکان کمک می‌کند؟

کم تحرکی یکی از اصلی‌ترین دلایل چاقی است. روش‌های مختلفی برای تشویق کودک به انجام فعالیت‌های جسمی وجود دارد. از آن‌جایی که کودکان، حداقل یک ساعت در شبانه روز به فعالیت بدنی نیاز دارند، دوچرخه سواری یکی از روش‌هایی است کودک را از کم تحرکی دور می‌کند.

تهیه دوچرخه کودک اولین مرحله برای تشویق کودک به انجام این فعالیت است. دوچرخه کودک باید متناسب با قد و سلیقه او باشد. برای تشویق کودک به انجام این فعالیت می‌توانید هنگام دوچرخه سواری با او همراه شوید.

انجام فعالیت‌هایی که باعث سوزاندن کالری‌های اضافی بدن کودک می‌شود، در پیشگیری و درمان چاقی کودک بسیار مؤثر است. فوتبال، پیاده روی، شنا و هر ورزشی که کودک نسبت به آن علاقه نشان می‌دهد از جمله این راه‌ها است.

اهمیت خواب کافی در پیشگیری از چاقی

خواب ناکافی و بی توجهی به میزان خواب، از دیگر دلایل چاقی کودک است. برای پیشگیری از چاقی، ساعات و میزان خواب کودک خود را کنترل کنید. برای تنظیم ساعات خواب کودک از روش‌های تشویقی استفاده کنید.

مطالعه مطلب جایزه کودک را چگونه تعیین کنیم؟ اطلاعات کامل‌تری از روش مناسب تشویق کودک در اختیار شما قرار می‌دهد. بهترین ساعت، برای خواب کودک، ۹ شب است. خواب مناسب برای کودک علاوه بر پیشگیری از چاقی به رشد کودک و حفظ سلامت او نیز کمک می‌کند.

کودک درحال خواب

تماشای تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای

تماشای تلویزیون یکی از سرگرمی‌های مورد علاقه کودکان است. تماشای بیش از حد تلویزیون یکی از عوامل کم تحرکی کودکان است. علاوه بر تلویزیون،‌ استفاده از تلفن همراه و بازی‌های رایانه‌ای از دیگر عوامل مؤثر در کم تحرکی کودکان است.

برای پیشگیری از چاقی کودکان ساعات تماشای تلویزیون و استفاده از تلفن همراه را کنترل کنید. به عنوان مثال، به کودک اجازه ندهید، یک ساعت قبل از خواب از هرنوع صفحه نماشی استفاده کند.

دیگر مطالب مفید: از چه سنی برای کودک تلفن همراه بخریم؟

کودک درحال بازی رایانه ای

قد و وزن کودک خود را کنترل کنید

از دیگر راه‌های پیشگیری از چاقی کودکان، کنترل قد و وزن کودک است. قد و وزن کودک شما باید مناسب با سن او باشد. ارتباط قد و وزن کودک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. قد و وزن کودک باید با هم متناسب باشند. به این مفهوم شاخص توده بدنی یا (BMI) گفته می‌شود. برای کنترل قد و وزن کودک از پزشک کمک بگیرید.

تعامل و صحبت با کودک درباره چاقی

صحبت با کودک درباره چاقی یکی از راه‌هایی است که در پیشگیری از چاقی مؤثر است. صحبت از عوارض چاقی در بزرگ‌سالی، کودک را نسبت به خطرات چاقی آگاه می‌کند و به این ترتیب، کودک نیز همراه با شما در پیشگیری و درمان چاقی تلاش می‌کند.

لازم به ذکر است که صحبت با کودک نباید به گونه‌ای باشد که کودک اعتماد به نفس و عزت نفس خود را از دست بدهد و حس بدی نسبت به بدن خود پیدا کند.

چاقی در کودک

جمع‌بندی

یکی از عواملی که سلامت کودک شما را تهدید می‌کند، چاقی است. پیشگیری از چاقی در حفظ سلامت جسم و روان کودک شما بسیار مؤثر است. روش‌های مختلفی برای جلوگیری و درمان چاقی کودکان وجود دارد. ازجمله: رژیم غذایی مناسب، جلوگیری از کم تحرکی و تنظیم ساعات خواب کودک.

پورت‌لاین، تولیدکننده دوچرخه کودک،‌ مدل‌های آیدین،‌ دنیز و چیچک را با استفاده از با کیفیت‌ترین مواد اولیه ساخت ایران به بازار عرضه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به فروشگاه آنلاین پورت‌لاین مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.