لوازم یدکی مورد نیاز دوچرخه کودک

دوچرخه سواری از تفریحات مهیج و مفیدی است که از سنین کودکی می‌توان آن را دنبال کرد. هر چند که استفاده از دوچرخه بدون لوازم یدکی امکان پذیر است، داشتن برخی از این لوازم برای حفظ سلامتی کودک شما ضرورت دارد. برای خرید دوچرخه و استفاده مناسب از آن، لازم است ابتدا با قطعات اصلی این وسیله نقلیه آشنا شوید.

سپس، لوازم یدکی موردنیاز دوچرخه کودک خود را انتخاب کنید. انتخاب این لوازم بر اساس هدف و نوع استفاده کودک از دوچرخه انجام می‌شود. در ادامه، انواع لوازم دوچرخه مورد نیاز کودکان خواهیم پرداخت.

قطعات اصلی دوچرخه کودک

دوچرخه کودک هم مانند دوچرخه بزرگسال قطعات اصلی مثل تنه، لاستیک و طوقه،‌ ترمز، زین و فرمان دارد. نکات مهمی درباره قطعات اصلی دوچرخه وجود دارد که هنگام خرید دوچرخه کودک باید به آن توجه کنید. به عنوان مثال، بدنه دوچرخه کودک باید استحکام کافی و اندازه‌ای متناسب با قد کودک داشته باشد. جنس طوقه نیز برای حفظ استحکام دوچرخه بسیار مهم است. بنابراین، جنس طوقه‌ها بهتر است از آلومینیوم باشد. برای آشنایی بیشتر با قطعات اصلی و انتخاب بهترین دوچرخه کودک به راهنمای خرید دوچرخه مراجعه کنید.

لوازم یدکی موردنیاز دوچرخه کودک
بدنه دوچرخه

کلاه ایمنی کودک

کلاه ایمنی یکی از مهم‌ترین لوازم یدکی مورد نیاز در دوچرخه کودک است. کلاه ایمنی هنگام وقوع حادثه از سر کودک محافظت می‌کند و آسیب‌هایی که ممکن است به سر وارد شود را تا 85 درصد کاهش می‌دهد. ۸۵ درصد، حد بسیار زیادی است. به عبارتی، اگر تمام کودکان در حین دوچرخه سواری کلاه ایمنی استفاده کنند، از ۸۵ درصد از آسیب‌های جدی به کودکان در حین دوچرخه سواری جلوگیری می‌شود.

اطلاعات بیشتر در این زمینه: نکاتی برای دوچرخه سواری ایمن کودکان

لوازم یدکی موردنیاز دوچرخه کودک
کلاه ایمنی دوچرخه کودک

چراغ دوچرخه

چراغ دوچرخه برای دوچرخه سواری در شب بسیار ضروری است. مانند خودروها و موتورسیکلت‌ها، چراغ‌های دوچرخه و دوچرخه کودک هم به دو نوع عقب و جلو است. چراغ عقب، قرمز رنگ است و برای هشدار به خودروهای پشت‌سر استفاده می‌شود تا خودرو یا راکبی از پشت با دوچرخه کودک شما برخورد نکند و به راحتی قابل تشخیص باشد.

چراغ سفید رنگ هم روی فرمان و جلوی دوچرخه بسته می‌شود و برد نور بیشتری دارد تا کودک بتواند در تاریکی جلوی خود را به راحتی ببیند و مسیر صاف و مورد نظر را تشخیص دهد. این چراغ هم مثل چراغ عقب، کاربرد هشداری برای افراد و خودروهای دیگر دارد که از تصادفات جلوگیری می‌کند.

نه تنها دوچرخه کودک، بلکه هیچ دوچرخه دیگری نباید در تاریکی شب، بدون چراغ هشدار عقب و جلو در خیابان و مسیرهای مختلف ظاهر شود. در نظر داشته باشید که داشتن چراغ عقب مهم‌تر از چراغ جلو است پس به هیچ‌وجه از آن غافل نشوید و کودک را بدون چراغ هشدار بیرون از خانه نفرستید.

جک و کمکی دوچرخه کودک

جک دوچرخه برای حفظ تعادل دوچرخه در حالت ایستاده و بودن دوچرخه‌سوار استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، جک دوچرخه نوعی تکیه‌گاه است که دوچرخه را ایستاده نگه می‌دارد. کمکی دوچرخه کودک نیز از لوازم جانبی دوچرخه است که به حفظ تعادل کودک هنگام دوچرخه سواری کمک می‌کند. در مورد کمکی دوچرخه اطلاعات بیشتری نیاز دارید که آن را در مطلب دیگری پیدا می‌کنید. روی لینک زیر کلیک کنید.

کمکی دوچرخه چه کاربردی دارد؟

سبد و باکس دوچرخه

سبد و باکس دوچرخه از وسایل جانبی دوچرخه کودک است که کودکان نسبت به آن تمایل و علاقه زیادی نشان می‌دهند. علاوه براین هنگام همراهی با کودک در دوچرخه سواری، این وسیله کاربرد زیادی خواهد داشت. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که استفاده از سبد و باکس چه ارتباطی به ایمنی دوچرخه کودک دارد. پاسخ این است که اگر وسایل همراه کودک باشد و جایی برای قرار دادن آن‌ها نداشته باشد، به احتمال زیاد زمین می‌خورد یا دچار سانحه می‌شود. به همین دلیل، استفاده از سبد و باکس را برای جلوگیری از حواس‌پرتی کودک در دوچرخه‌سواری پیشنهاد می‌کنیم.

لوازم یدکی موردنیاز دوچرخه کودک
سبد دوچرخه

بوق دوچرخه

بوق و یا زنگ دوچرخه از دیگر لوازم جانبی دوچرخه کودک است. بوق یا زنگ دوچرخه معمولاً برای کودکان بسیار جذاب است. بوق دوچرخه یکی از لوازمی است که در پیشگیری از وقوع حادثه هنگام دوچرخه سواری مفید است. نحوه صحیح استفاده از بوق دوچرخه را به کودک خود آموزش دهید. ضمن آموزش استفاده درست، پیش از حادثه، به او یاد دهید که برای دیگران مزاحمت صوتی ایجاد نکند! 

سایر لوازم جانبی مورد نیاز دوچرخه کودک

زانو بند، دستکش، بازو بند و قفل دوچرخه از دیگر لوازم یدکی دوچرخه کودک است. کودکان نسبت به بزرگ‌سالان بیشتر به آب نیاز دارند به همین دلیل، هنگام دوچرخه سواری بیشتر از قمقمه استفاده می‌کنند. تهیه قمقمه دوچرخه سواری را به تفریح لذت‌بخش‌تری برای او تبدیل می‌کند.

دستکش،زانوبند و بازوبند نیز مانند کلاه ایمنی یکی از وسایل ایمنی است که از آسیب دیدن کودک هنگام وقوع حادثه جلوگیری می‌کند. زمین خوردن با دوچرخه، خصوصا در سرعت‌های بالا، باعث زخم شدن،‌ سابیدگی، کوفتگی و حتی سوختگی در سطح پوست کودک می‌شود و ممکن است او را دوچرخه‌سواری بترساند. به همین دلیل، استفاده از لوازم ایمنی در ناحیه دست و پا هم به حفظ سلامت کودک کمک می‌کند.

چنان‌چه دوچرخه کودک را در محیطی قرار می‌دهید که امنیت کافی ندارد و احتمال سرقت دوچرخه وجود دارد، از قفل دوچرخه استفاده کنید تا بعدا مجبور نشوید خود دوچرخه را به طور کلی مجددا بخرید. 

لوازم یدکی موردنیاز دوچرخه کودک
کودکان درحال دوچرخه سواری

فواید تهیه لوازم یدکی برای دوچرخه کودک

لوازم جانبی دوچرخه کودک به جز حفظ زیبایی و ظاهر دوچرخه، به افزایش ایمنی کودک هنگام دوچرخه سواری کمک می‌کند. استفاده از کلاه ایمنی، دستکش و زانوبند از جمله لوازم جانبی دوچرخه کودک است که از او درمقابل آسیب‌های ناشی از حوادث مراقبت می‌کند.

تهیه قمقمه، بوق و چراغ به آسان‌تر شدن دوچرخه سواری کودکان منجر می‌شود. لوازمی مانند جک و کمکی نیز برای آموزش دوچرخه سواری مؤثر است. علاوه بر این، از این لوازم به عنوان جایزه و تشویق کودک به دوچرخه سواری نیز می‌توان استفاده کرد.

آیا خرید لوازم یدکی دوچرخه کودک ضروری است؟

بله. تهیه لوازم جانبی که برای افزایش ایمنی کودک استفاده می‌شود،‌ ضروری است. کلاه ایمنی از لوازم ضروری دوچرخه کودک است. تهیه جک و کمکی به آموزش کودک بستگی دارد. چنان‌چه کودک شما به تازگی درحال آموزش دوچرخه سواری است، تهیه کمکی به آموزش او کمک می‌کند.

۶ نکته مهم برای ایمنی دوچرخه‌سواری کودکان
کودکان در حال دوچرخه سواری به همراه خانواده

جمع‌بندی

تهیه لوازم یدکی مورد نیاز دوچرخه کودک به افزایش ایمنی کودک هنگام دوچرخه سواری کمک می‌کند. علاوه بر این، تهیه این لوازم، کودک را به یادگیری دوچرخه سواری تشویق می‌کند. کلاه ایمنی، جک و کمکی، قمقمه، بوق و سبد از جمله لوازم یدکی دوچرخه کودک است. تهیه هر یک از این لوازم به کاربرد دوچرخه و سلیقه کودک بستگی دارد.

پورت‌لاین، تولیدکننده دوچرخه کودک با استفاده از بهترین مواد اولیه در تلاش است با کیفیت‌ترین و کامل‌ترین دوچرخه کودک را در اختیار شما قرار دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مدل‌ها به لیست قیمت دوچرخه مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا