چگونه کودکان را از موبایل و تبلت دور کنیم؟

امروزه، موبایل و تبلت ابزارهایی مهم و جدانشدنی از زندگی روزمره است. ورود تلفن همراه و اینترنت به بحث آموزش و تحصیل کودکان میزان استفاده کودکان از تلفن همراه را افزایش داده است.

استفاده بیش از اندازه از تلفن همراه، سلامت جسم و روان کودکان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؛ بنابراین، دور کردن کودکان از موبایل و تبلت علاوه بر ایجاد عادت‌های مناسب در رفتار کودک، ‌ در افزایش سلامتی او نیز مؤثر خواهد بود. روش‌های مختلفی برای دور کردن موبایل و تبلت از کودک وجود دارد. در ادامه به معرفی این روش‌ها می‌پردازیم.

چطوری کودک را از گوشی دور کنیم؟

عوارض وابستگی به تلفن همراه برای کودکان

آسان‌تر شدن تعاملات و فعالیت‌های روزانه از جمله مزایای استفاده از تلفن همراه است. بااین‌حال، از معایب و عوارض تلفن همراه برای کودکان نیز نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. بروز اختلال در خواب، کاهش تمرکز و قرارگرفتن کودک در معرض کلاهبرداری و سوءاستفاده، از جمله عوارض استفاده از تلفن همراه برای کودکان است.

نور آبی تلفن همراه، موجب بروز ضعف در بینایی کودک می‌شود. از دیگر عوارض جسمی استفاده از موبایل، چاقی است. هنگامی که کودک زمان زیادی از روز را صرف استفاده از موبایل و تبلت می‌کند، تحرک جسمی او به‌شدت کاهش می‌یابد. به‌این‌ترتیب، استفاده از تلفن همراه یکی از عوامل بروز چاقی در کودکان است.

استفاده از تلفن همراه قبل از ۶ سالگی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود. چنانچه در سنین نوجوانی نیز نحوه استفاده از تلفن همراه، کنترل شده باشد، آسیب‌های ناشی از تلفن همراه برای او کاهش می‌یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به از چه سنی برای کودک تلفن همراه بخریم؟ مراجعه کنید.

نشانه‌های وابستگی کودک به تلفن همراه چیست؟

هنگامی که کودک به استفاده از تلفن همراه وابسته می‌شود، نشانه‌های رفتاری او، زنگ خطری است که اگر به‌موقع به آن توجه شود، رفتارهای کودک قابل اصلاح خواهد بود. هنگامی که کودک شما با تلفن همراه به تخت‌خواب می‌رود، هنگام غذا خوردن، بازی با تلفن را رها نمی‌کند، هنگامی که از تلفن همراه دور می‌شود، نشانه‌های کلافگی و وحشت و گاهی پرخاشگری را بروز می‌دهد، به مداخله شما برای ترک چنین عادت‌هایی نیاز دارد.

چگونه کودکان را از موبایل و تبلت دور کنیم؟
گوشی در دست

دلایل وابستگی کودک به تلفن همراه

نوع رفتار و نحوه برخورد شما با کودک از مهم‌ترین دلایل وابستگی کودک به تلفن همراه به شمار می‌رود. کنترل صحیح و به‌موقع عادت‌های کودک، روند اصلاح رفتار غلط را آسان‌تر می‌کند. کنترل میزان استفاده کودک از تلفن همراه در طول شبانه‌روز و کنترل نحوه استفاده کودک از تلفن همراه از جمله راه‌های جلوگیری از وابستگی کودک به تلفن همراه است.

اختلالات روانی کودک، مانند افسردگی نیز از دیگر دلایل وابستگی کودک به تلفن همراه است. هنگامی که کودک به دلیل افسردگی یا عدم دریافت توجه کافی از محیط (والدین)، ترس از تنهایی را تجربه می‌کند، به سمت استفاده از تلفن همراه و شبکه‌های مجازی گرایش پیدا می‌کند؛ بنابراین، حمایت عاطفی از کودک از دیگر راه‌های جلوگیری از وابستگی کودک به تلفن همراه است.

چه زمان و مکانی برای استفاده از تلفن همراه ممنوع است؟

مدت‌زمان استاندارد برای استفاده از تلفن همراه برای کودکان، به سن کودک و روش‌های تربیتی شما بستگی دارد. برای کنترل مدت‌زمان استفاده کودک از تلفن همراه، ‌ استفاده از موبایل را در شرایط خاصی ممنوع کنید.

استفاده از تلفن همراه در تخت‌خواب، توصیه نمی‌شود. بنابراین، تا یک ساعت قبل از خواب استفاده از تلفن همراه را برای کودک ممنوع کنید. جمع‌های خانوادگی و سر میز غذا، از دیگر موقعیت‌هایی است که استفاده از موبایل برای هیچ یک از افراد خانواده توصیه نمی‌شود.

در مکان‌های شلوغ و پرتردد، استفاده از تلفن همراه برای کودک پیشنهاد نمی‌شود. در چنین مکان‌هایی احتمال به سرقت رفتن تلفن همراه افزایش می‌یابد. علاوه بر آسیب جسمی کودک حین سرقت، ترسی که کودک هنگام سرقت تجربه می‌کند، سلامت روانی او را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

چگونه کودک را به چیزی عادت بدهیم؟

همان‌طور که می‌دانید، عادت‌ها رفتارهای تکرارشونده‌ای هستند که جنبه آگاهانه ندارند و معمولاً افراد ناخودآگاه به انجام آن اقدام می‌کنند. عادت‌های غذایی و رفتاری مختلفی وجود دارند که نهادینه‌کردن آن‌ها در رفتارها و تصمیمات کودک، کیفیت زندگی و سلامت کودک را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. عادت‌های مفید دوران کودکی عبارت‌اند از:

  • خوردن غذا و نوشیدنی‌های سالم
  • مسواک زدن
  • ورزش‌کردن
  • رفتارهای مناسب (احترام به والدین، راست‌گویی، صبر، ‌ قدردانی و…)
  • دوستی با حیوانات

برای ایجاد عادت‌های جدید در رفتارهای کودک بهتر است به رشد ذهنی و جسمی کودک توجه کنید. روش‌های مختلفی برای تثبیت عادت‌های جدید وجود دارد، مانند تقلید از والدین. کودک شما در انجام فعالیت‌های روزمره، همواره در حال الگوبرداری از رفتارهای شما است؛ بنابراین، پیش از اقدام به تشویق یا تنبیه و سایر اقدامات، رفتار خود را اصلاح‌کرده و به‌صورت غیرمستقیم رفتار صحیح را به کودک نشان دهید.

دوستان کودک، مراکز یادگیری و محیط آموزشی از دیگر عوامل تأثیرگذار بر ایجاد عادت‌های جدید در رفتار کودکان است.

دور کردن کودکان از موبایل و تبلت
وسایل و اسباب بازی

رسانه‌ها از دیگر ابزارهایی هستند که در روند ایجاد عادت‌های جدید به شما کمک می‌کنند. ابزارهای صوتی و تصویری و برنامه‌های تلویزیون از جمله این رسانه‌ها هستند. چنانچه میزان استفاده کودک از ابزارهایی مانند تلفن همراه و تبلت را کنترل نکنید، استفاده از این ابزارها تبدیل به عادت‌های رفتاری جدید در فعالیت‌های روزمره کودک می‌شوند.

باتوجه‌به تمام موارد بیان شده، بهتر است قبل از اینکه استفاده از تلفن همراه به یک عادت و سپس اعتیاد برای کودک تبدیل شود، میزان استفاده از تلفن همراه توسط کودک را کنترل کنید و عادت‌های مفیدتری را تثبیت کنید.

چه تفریحاتی می‌توانند جایگزین موبایل و تبلت شوند؟

اگر کودک شما ساعات زیادی از شبانه‌روز را صرف استفاده از تلفن همراه و تبلت می‌کند، پیداکردن تفریحات جایگزین در دورکردن تلفن همراه و تبلت از کودک، مؤثر است. چنانچه تفریحاتی که برای کودک انتخاب می‌کنید مطابق با سن و علایق کودک باشد، یا به‌عبارت‌دیگر کودک نسبت به انجام آن‌ها تمایل نشان دهد، ‌ دورکردن تلفن همراه از کودک راحت‌تر انجام می‌شود. تفریحات مختلفی از جمله:

  • کتاب خواندن
  • دوچرخه‌سواری
  • نقاشی کردن
  • ساخت کاردستی

را می‌توان جایگزین استفاده از تلفن همراه و تبلت کرد.

مطالب مرتبط: بهترین انواع تفریح برای کودکان

روش‌های دورکردن موبایل و تبلت از کودکان

روش‌های مختلفی برای دورکردن موبایل و تبلت از کودکان و اصلاح عادت‌های آن‌ها وجود دارد. این که شما به‌عنوان والدین کودک ساعات خاصی از شبانه‌روز را در اختیار او قرار دهید، در ارتباطات کودک با شما مؤثر است.

کودکان همواره در حال الگوبرداری از رفتار والدین هستند. بنابراین، چنانچه قوانینی برای استفاده از تلفن همراه در منزل و بیرون از منزل وضع می‌کنید، عمل‌کردن به آن کودک را نیز به انجام قوانین وضع شده تشویق می‌کند.

آموزش نحوه صحیح استفاده از تلفن همراه از دیگر راه‌هایی است که وابستگی کودک به تلفن همراه را کاهش می‌دهد. کمک‌گرفتن از متخصص و مشاوران کودک نیز برای اصلاح رفتارهای کودک به شما کمک می‌کند. سپردن مسئولیت‌های جدید به کودک و جایگزین‌کردن تفریح‌های موردعلاقه او از دیگر روش‌های دورکردن موبایل و تبلت از کودک است.

چگونه کودکان را از موبایل و تبلت دور کنیم؟
کودک در حال یازی با مادر

همان‌طور که می‌دانید، پاداش و تشویق یکی از راه‌های مؤثر برای تغییر رفتارهای کودک است. از پاداش و تشویق برای دورکردن موبایل و تبلت نیز می‌توان استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به جایزه کودک را چگونه تعیین کنیم؟ مراجعه کنید.

جمع‌بندی

وابستگی و عادت کودکان به استفاده از تلفن همراه در بلندمدت توانایی برقراری ارتباط با دیگران را از کودک سلب می‌کند. دوری از سایر همسالان، ‌ کودک را از کسب تجربه‌های جدید محروم می‌کند و کودک را منزوی می‌کند. بروز مشکلات جسمی مانند ضعف در بینایی و آسیب‌دیدن دست‌ها و انگشتان کودک در اثر استفاده زیاد از تلفن همراه از جمله عوارض استفاده بیش از حد از تلفن همراه است. بنابراین، دورکردن کودک از تلفن همراه سلامت جسم و روان او را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

در مطالب دیگر هم به تاثیر بزرگ و مهم دوچرخهدر سلامت روانی و جسمی کودک و دور کردن او از ابزارهای فناوری اشاره کرده‌ایم. پورت‌لاین دوچرخه‌ کودک باکیفیت و با ضمانت را با قیمتی بسیار به صرفه در اختیار شما قرار می‌دهد. برای آشنایی با محصولات کودک و دوچرخه بزرگ‌سال، به صفحه قیمت دوچرخه پورت‌لاین مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا