سلامت, مقالات

دوچرخه و سلامت کودک

کودک در حال هل دادن دوستش روی دوچرخه

وقتی به ظاهر یک دوچرخه کودک نگاه می‌کنید، خاطرات تکراری نشدنی‌ای از دوران کودکی در ذهنتان مرور می‌شود. بدون شک شیرین‌ترین خاطره‌های اکثر افراد به بازی‌های دوران کودکی برمی‌گردد که دوچرخه‌سواری هم یکی از این بازی‌ها بود.

ولی این روزها به دلیل تحولات فناوری و تغییر در فرهنگ جامعه، بسیاری از کودکان، اکثر دوران کودکی خود را در آپارتمان و همراه با تلفن همراه، کنسول بازی و … سپری می‌کنند.

بازی کردن کودک با تبلت یا تلفن همراه به حدی رواج یافته است که اصلاً موضوع غیرعادی‌ای تلقی نمی‌شود. این در صورتی است که کودک تا سنین نوجوانی به حضور در بین هم‌سالان، بازی و تحرک بدنی به شدت نیاز دارد.

در این مطلب به مهم‌ترین مزایای دوچرخه‌سواری برای کودکان (دوچرخه و سلامت کودک) می‌پردازیم.

دیگر مطالب مجله پورت‌لاین:

راهنمای انتخاب سایز دوچرخه کودک

 تقویت قلب و عروق و عضله‌ها با دوچرخه

یکی از مهم‌ترین فواید استفاده کودک از دوچرخه این است که رکاب زدن باعث می‌شود تا بزرگ‌ترین عضله‌های بدن یعنی عضلات پا درگیر فعالیت سنگین شود.

این عضلات بزرگ برای تأمین انرژی نیاز به قند، اکسیژن و خون دارند. این افزایش درخواست خون توسط ماهیچه‌های پا باعث می‌شود تا قلب کودک و عروق آن بسیار بیشتر تحت‌فشار قرار بگیرد و تقویت شود.

دوچرخه‌سواری یکی از انواع ورزش‌های کاردیو است و امروزه پزشکان سلامت باور دارند که مهم‌ترین عامل برای تمام سلامت تمام افراد، وجود ورزش‌های کاردیو در برنامه روزانه یا هفتگی است.

ورزش‌های کاردیو مانند رکاب زنی روی دوچرخه باعث افزایش تپش قلب و جریان خون بیشتر در رگ‌های کودک می‌شود. در نتیجه، کودک کالری بیشتری مصرف می‌کند و از چاق شدن دور می‌ماند.

دوچرخه و سلامت کودک دختر بچه سیاه پوست در حال دوچرخه سواری روی چمن

 

چاقی یکی از مهم‌ترین عوامل بیماری در کودکان است و بر خلاف تصور و فرهنگ عامه ایرانی، «تپل» و چاق بودن کودک کاملاً برای او مضر است.

افزایش توده عضلانی در کودک به وسیله رکاب زدن

افزایش حجم توده عضلانی باعث افزایش سلامت کودک، تقویت سیستم ایمنی بدن و … می‌شود. یکی از فواید دوچرخه‌سواری مستمر برای کودکان این است که کودک در حین بازی و سرگرمی، عضلات بدن خود را تقویت می‌کند.

البته رکاب زنی بیشتر عضلات پا را درگیر می‌کند و باعث تقویت آن می‌شود ولی به طور کلی در هنگام انجام این بازی، تمام عضلات کودک به نحوی درگیر می‌شود و قدرت بدنی و آمادگی جسمانی او را افزایش می‌دهد.

کاهش استرس کودک

اگر خاطرتان باشد، در دوران مدرسه، یادگیری، نشستن مداوم روی صندلی، استرس امتحان و … باعث می‌شد تا انرژی کل روزتان تخلیه شود و وقتی به خانه برمی‌گشتید، دیگر انرژی برای فعالیت مغزی و فیزیکی نداشتید.

افزایش فعالیت بدن در حین دوچرخه‌سواری باعث می‌شود تا سوخت‌وساز بدن بیشتر شود، استرس کاهش یابد و کودک زمانی را به تنهایی با خود بگذارند. تمام این موارد به کاهش سطح استرس کودک شما کمک می‌کند.

دوچرخه و سلامت کودک

چند کودک با لباس های رنگی روی دوچرخه

افزایش سلامت روان کودک با دوچرخه

اگر در کودکی شانس این را داشته‌اید که به همراه پدر و مادر به دوچرخه‌سواری‌های تفریحی رفته باشید، کاملاً درک می‌کنید که آن لحظات تا چه حد برای کودک لذت‌بخش و خاطره‌ساز است.

 

علاوه بر این همبستگی و صمیمیت خانوادگی، حرکت سریع آن هم به تنهایی، حس استقلال خوبی به کودک القا می‌کند که باعث افزایش اعتمادبه‌نفس او می‌شود.

این فعالیت سالم کودک را از اطراف خودآگاه‌تر می‌کند و باعث می‌شود کودک در موقعیت‌های بحرانی بهتر واکنش دهد.

کودک را وارد جامعه می‌کند

یادتان هست که وقتی برای اولین بار با توپ پلاستیکی وارد کوچه شدید، هم‌سالانتان نزدیک شما آمدند یا شما به آن‌ها نزدیک‌تر شدید و آن توپ ساده باعث دوستی‌هایی شد که تا سال‌ها پایدار باقی ماند؟

گل کوچیک دسته جمعی

جمعی از کودکان در حال فوتبال بازی- نوستالژی

انسان‌ها و به خصوص کودکان برای شروع ارتباط با افراد دیگر باید نقاط مشترکی را بین خودشان و طرف مقابل پیدا کنند. دوچرخه کودک یکی از وسایلی است که باعث می‌شود کودک شما با دیگر هم‌سالانش که دوچرخه دارند، گروه و جامعه تشکیل دهد و این تفریح مشترک باعث می‌شود تا دوست‌های بسیاری را پیدا کند.

کاملاً هم بدیهی است که رشد اجتماعی و فکری کودک در گرو ارتباط با هم‌سالان خود، جامعه و کسب تجربیات متناسب با سن خودش است و هیچ تجربه‌ای از پشت صفحه رایانه یا تلفن همراه کسب نمی‌شود مگر با حضور واقعی در جامعه.

پیشگیری از افسردگی و اعتیاد

تحقیقات روان‌شناسی و جامعه‌شناسی ثابت کرده است که اعتیاد به الکل و مواد مخدر یا افسردگی ارتباط مستقیمی با ورزش نکردن و تنبلی در دوران کودکی دارد. یکی از نیازهای اولیه بشر نیاز به تفریح واقعی است.

اگر نیاز به تفریح انسان‌ها در هر سنی تأمین نشود، در آینده نزدیک به شکلی مخرب و متفاوت خود را نشان می‌دهد. این اصل در مورد کودکان هم کاملاً صدق می‌کند و تحقیقات نشان داده است که کودکانی که تفریح سالم و ورزش را در برنامه روزانه خود دارند، در سنین نوجوانی و جوانی تمایل کمتری به مصرف مواد مخدر خواهند داشت.

در واقع بسیاری از نوجوانان به دلیل نداشت سرگرمی ی به اعتیاد کشیده می‌شوند. به زبان ساده، کودکی که حوصله‌اش سر برود، تمایل بیشتری به اعتیاد خواهد داشت.

پسر بچه در حال نگاه کردن به بیرون از پنجره

فواید دیگر دوچرخه کودک

  • بیرون آمدن از خانه باعث قرار گرفتن در معرض نور خورشید و جذب ویتامین دی در بدن کودک می‌شود. این ویتامین برای رشد، داشتن انرژی و تقریباً تمام فعالیت‌های عادی بدن نیاز است.
  • فعالیت فیزیکی در خارج از خانه، کودک را از اعتیاد به رایانه و تلفن همراه دور می‌کند. در ادامه مطلب مفصلی در مورد کاهش اعتیاد کودکان به تلفن همراه روی مجله پورت‌لاین قرار خواهد گرفت.
  • کودک شما با دوچرخه‌سواری متوجه می‌شود که دنیا خیلی بزرگ‌تر از خانه است و باید کنجکاو باشد و در این دنیا به کسب تجربه و یادگیری و تطابق بپردازد.
  • کودک یاد می‌گیرد که با تنهایی خود کنار بیاید و می‌آموزد که در تنهایی خود تفکر کند، خیال‌بافی کند و … یکی از مضرات دنیای مجازی برای تمام انسان‌ها این است که همیشه باعث حواس‌پرتی از وجود «خود» می‌شود و از تفکر عمیق در مورد هر مسئله‌ای جلوگیری می‌کند. گذران وقت به تنهایی روی دوچرخه باعث می‌شود تا کودک «فکر» کند.
  • کودک یاد می‌گیرد که اشیا و ابزارها چگونه کار می‌کنند. یادگیری نحوه کار دوچرخه باعث می‌شود تا کودک درک بیشتری از محیط اطراف خود داشته باشد. علاوه بر این، در مواقعی ممکن دوچرخه خراب شود و تعمیر کردن آن توسط کودک باعث می‌شود تا استقلال را یاد بگیرید.
  • فراموش نکنید که تمیزکاری و نگه‌داری ساده دوچرخه را بر عهده کودک بگذارید تا بیشتر از دوچرخه‌سواری لذت ببرد.

جمع‌بندی

اگر بخواهیم مزایای دوچرخه‌سواری برای کودک را به طور کامل بیان کنیم، از حوصله این مطلب خارج است و لازم به ذکر نیست که فعالیت فیزیکی و جنب‌وجوش تا چه حد برای فرزند شما مفید است.

دوچرخه‌سواری برای کودک، علاوه بر افزایش سطح سلامتی، یک تفریح بی‌نظیر و خاطره‌انگیز است و کودک را از تنبلی و اعتیاد به ابزارهای فناوری دور می‌کند.

پورت‌لاین بزرگ‌ترین تولیدکننده دوچرخه ایرانی، با تمرکز بر تولید دوچرخه کودک، به‌صرفه‌ترین و باکیفیت‌ترین دوچرخه را به شما ارائه می‌کند. برای مشاهده محصولات، رنگ‌بندی‌های دوچرخه پسرانه و دخترانه و استعلام قیمت دوچرخه‌ها، به فروشگاه دوچرخه پورت‌لاین مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.